класифікація пшениці по класам

Україна є одним із лідерів поставок пшеничного зерна до Європи, оскільки родючі грунти завжди відзначалися високою врожайністю злакових культур. Не останню роль в цьому зіграв інтенсивний розвиток сільськогосподарської галузі в останні роки.   

Наразі Мінагрополітики України проводить роботи з адаптації методів та стандартів визначення якості та класифікації зерна, набуваючи європейських норм. 

Згідно оновленого ДСТУ 3768:2019 «Пшениця. Технічні умови», важливими є такі ознаки: клас, скловидність, показник вологості та натури, вміст клейковини та білку, наявність сміттєвих домішок, паразитів тощо.

Зміст публікації

Показники якості, які визначають клас зерна пшениці

Класи пшениці розділяють зерно на м’які та тверді сорти. М’яка пшениця включає 4 класи, а тверда — 5 класів. 

Зерно твердої та м’якої пшениці всіх класів має бути здоровим, непошкодженим з малим вмістом домішок. Значущим є запах, бо зерно має пахнути приємно, а колір — залишатися насичено жовтим. 

➞ Серед важливих показників для якісного зерна є вміст клейковини. Збіжжя заражене шкідниками має низьку кількість білкових сполук, які впливають на клейковину.

Білки у зерні вищого класу тримаються на рівні 14-14,5%. За високий вміст протеїну та клейковини у зерні відповідають азотні добрива у фазах розвитку та початку колосіння.

Іншим важливим чинником класу є склоподібність або консистенція, що впливає на сукупність білково-крохмальних процесів. Чим вища склоподібність, тим більше механічної міцності. Консистенція твердої пшениці склоподібна, а м’якої — різноманітна. 

Натура характеризує виповненість зерна, що вказує на завершеність процесів синтезу речовин, які входять до його складу. У ньому міститься більше ендосперму, а відповідно і крохмалю, цукрів, білків. 

Таблиця класів пшениці

Тверда пшениця

Тверда пшениця (durum) відрізняється підвищеним вмістом білка. Добре підходить для виробництва висококласних макаронних виробів та хліба преміум-класу. 

Показники 1 клас 2 клас 3 клас  4 клас  5 клас
Натура, г/л, не менше ніж 750 750 730 710 Без обмежень
Вологість, %, не більше ніж 14,5 14,5 14,5 14,5 4,5
Склоподібність, %, не менше ніж 70 60 50 40 Без обмежень
Сміттєва домішка, %, не більше ніж 2,5 2,5 2,5 5,0 5,0
Масова частка білка, у перерахунку на суху речовину, %, не менше ніж 14,0 13,0 12,0 11,0 Без обмежень
Число падіння, с, не менше ніж 220 200 150 100 Без обмежень

М'яка пшениця

М'яка пшениця має м'який ендосперм, крохмальні зерна добре кришаться при перемелюванні. Краще підходить для хлібопекарських та кондитерських підприємств.

Показники 1 клас 2 клас 3 клас  4 клас 
Натура, г/л, не менше ніж 775 750 730 Без обмежень
Вологість, %, не більше ніж 14 14 14 14
Склоподібність, %, не менше ніж 50 40 Без обмежень Без обмежень
Сміттєва домішка, %, не більше ніж 1,0 2,0 2,0 3,0
Масова частка білка, у перерахунку на суху речовину, %, не менше ніж 14,0 12,5 11,0 Без обмежень
Масова частка сирої клейковини, %, не менше ніж 28,0 23,0 18,0 Без обмежень
Число падіння, с, не менше ніж 220 220 180 Без обмежень

Якщо зерно не відповідає пороговій нормі показників, тоді його переводять у інший клас якості. 

Міжнародна класифікація якості пшениці

Світова класифікація може суттєво відрізнятиметься від норм прийнятих в окремих державах, але саме світовий стандарт є показником, що дозволяє експортувати зерно до будь-яких країн світу. Цей стандарт включає наступні групи.

Група «А» 

Зерно пшениці групи «A» є високоякісною пшеницею, що має високий вміст білків, добру глибину забарвлення та низький вміст вологості. Вона використовується для виробництва високоякісного борошна та хліба, а також для інших харчових продуктів.

Група «Б» 

Зерно пшениці групи «Б» має менший вміст білків, меншу глибину забарвлення, вищий вміст вологи та домішок порівняно з пшеницею вищої групи. 

Пшениця класу «Б» також може бути використана для виробництва різноманітних видів хліба, булочок, пирогів та інших хлібобулочних виробів. 

Вибір класу пшениці залежить від вимог якості для певного виду продукту, від доступності на ринку та актуальної ціни.

Обладнання для визначення класів зерна пшениціобладнання для визначення класів зерна пшениці

 

За експертною консультацією, щодо облаштування лабораторії для визначення класів зерна пшениці, звертайтеся до спеціалістів компанії «Вента Лаб»!