зерно пшениці

➞ Натура зерна — це якісний параметр, який визначається масою певного об’єму зерна (насипна щільність). Вимірюється у грамах на 1 літр (г/л).

Цей показник тісно пов'язаний із дозріванням зерна, він відрізняється закінченістю процесів синтезу поживних речовин.

Натуру визначають для таких культур як пшениця, жито, ячмінь і овес. Згідно з дослідженнями, немає зв'язку між натурою та фізико-хімічними змінами продукції в інших культурах.

Зміст публікації:

Методика визначення натури зерна

На сьогоднішній день вимірювання насипної щільності відбувається у лабораторних умовах відповідно до ДСТУ 10840:2019 «Зерно. Метод визначення натури». Вимірювання проводять після очищення проби від домішок. А також попередньо вимірюють рівень вологості, щоб результат був достовірним.

пурка для зернаПри аналізі використовують спеціалізовані ваги — пурку для визначення натури зерна (від голландського слова «пура» — міра обсягу). Цей високоточний пристрій швидко проводить заміри за допомогою основної частини вимірювальної склянки у формі циліндра.

➞ Як визначити натуру зерна за допомогою пурки:

  1. засипте зерно у вимірювальний циліндр;

  2. струсіть надлишки;

  3. зважте та отримайте результати. 

Важливо! Розбіжності між двома паралельними аналізами натурної маси, враховуючи контрольні та арбітражні вимірювання літровою пуркою, становлять не більше 5 г для всіх культур, а для вівса — не більше 10 г.

Аналіз натури з кожного зразка слід визначати двічі, причому із різних порцій.

Таблиця з показниками натури зерна різного типу

Насипну щільність визначають в оцінці якості врожаю пшениці, жита, ячменю та вівса. Для таких культур як кукурудза чи соя цей показник не регламентується.

Культура

Натура, г/л

Пшениця 1 класу

775

Пшениця 2 класу

750

Пшениця 3 класу

730

Пшениця 4 класу

Не обмежено

Жито

Не менше 700

Ячмінь

Не менше 630

Овес

Не менше 520

Як натура впливає на якість зерна?

Високий показник натури характеризує високу якість зерна. Харчова цінність, тобто вміст поживних речовин, включаючи крохмаль, цукор і протеїни, вище у більш виконаного врожаю.

Також високонатурний врожай забезпечує більший вихід борошна та менший обсяг висівок. За підсумками, вартість продукції значно зростає, що підвищує загальний прибуток.

Показник насипної щільності використовують, щоб зробити приблизний розрахунок необхідного обсягу складських площ.

Необхідно враховувати, що пошкоджені заморозками чи шкідниками партії сировини мають низьку натуру. Це відбувається через різну щільність зерна. Така продукція буде дуже низькоякісною, борошно не відрізнятиметься високими органолептичними властивостями.

Обладнання для визначення натури зерна

Борошномельним та зерновим підприємствам, а також профільним лабораторіям обов'язково знадобляться наступні прилади.

ІЧ аналізаторПурки

Основний мірний пристрій, який затребуваний не лише на стаціонарних площах, а й під час транспортування зерна для контролю якості.

ІЧ-аналізатори

За допомогою пропускання променів через інфрачервоний діапазон вимірюють кілька показників, у тому числі і натуру зерна/насіння різних культур. ІЧ-апалізатори виконують високоточні та швидкі розрахунки. Використовуються у виробничо-технологічних лабораторіях та на пунктах прийому.

Аналізатори вологи

Модернізовані вологоміри з визначенням натури відрізняються точністю та швидкістю вимірювань. Агропідприємства часто вибирають саме такі прилади, оскільки вони мають одразу кілька корисних функцій, а коштують відносно недорого.