➞ pH води — це показник, який відповідає за активність іонів водню у водних розчинах. Чим більше іонів водню, тим кисліше розчин.
Кислотність визначає появу корозії на металевих сплавах, провокує хімічні реакції, впливає на рівень забруднення токсичними речовинами. Необхідно контролювати водневий показник, оскільки він безпосередньо впливає на здоров'я людини.
Зміст публікації:
1.2 Для питної води
1.3 Таблиця pH води
2. Як виміряти кислотність води?
2.1 Лакмусові смужки
2.2 Ручні pH-метри
2.3 Багатофункціональні вимірювачі pH
2.4 Титратори
3. Вплив температур на показники кислотності
4.1 У промисловості
4.3 Для басейну
5.1 У промисловості
5.3 Для басейну
Норми pH для води
Для технічної води
Кислотність відкритих водних джерел становить 6.5-8.5 рН, а підземних — 6-8.5 рН. Вода у басейні повинна відповідати показнику від 7.5 до 8.0 pH.
Водневий показник дистильованої води знаходиться в межах pH 5.0-7.0.
Для питної води
Водопровідна вода за технічними нормами є нейтральною, проте вживати її не рекомендується, тому що вона проходить очищення хімічними речовинами і може мати осад.
Для підтримки оптимального рівня кислот та лугів в організмі здоровій людині потрібно пити воду з нейтральним або слаболужним рівнем pH.
Таблиця pH води
Значення pH |
Характеристика |
менше 3 |
сильнокисла |
від 3 до 5 |
кисла |
від 5 до 6.5 |
слабокисла |
від 6.5 до 7.5 |
нейтральна |
від 7.5 до 8.5 |
слаболужна |
від 8.5 до 9.5 |
лужна |
перевищує 9.5 |
сильнолужна |
Як виміряти кислотність води?
Визначтеся, де ви плануєте проводити вимірювання pH та з якою метою. Наприклад, якщо ми говоримо про промислову сферу, то на виробництвах застосовують спеціальні пристрої, здатні аналізувати великі обсяги рідини, часто безперервно.
Комунальні підприємства також проводять тести водопровідної води у лабораторіях перед подачею для населення.
Для домашнього використання не потрібно купувати складне обладнання, достатньо обійтися лакмусовими смужками або ручними pH-метрами.
Лакмусові смужки
Найпростіший і найдешевший спосіб — спеціальні тест-смужки. При зануренні у водний розчин колір індикатора змінюватиметься:
-
червоний — підвищена кислотність;
-
жовтий — слабокислий рівень;
-
зелений — нейтральний рівень рН;
-
відтінки фіолетового та синього — лужний тип середовища.
Ручні pH-метри
pH вимірювачі працюють на основі потенціометричного принципу, аналізуючи електрорушійну силу. У розчин занурюють pH-електрод, який вимірює кислотність. Якщо ви вирішили купити pH метр для води, рекомендується вибирати моделі з точністю pH 0.01 для отримання оптимальних результатів.
Багатофункціональні вимірювачі pH
Існують також сучасні лабораторні pH метри, які вимірюють окисно-відновний потенціал за допомогою додаткових електродів. Завдяки вбудованому мікропроцесору аналіз проводиться оперативно, а параметри буферних розчинів зберігаються у пам'яті.
Багатофункціональні пристрої можуть аналізувати провідність, мінералізацію та солоність. Ці моделі оснащують функцією компенсації температур. Так один пристрій замінює кілька приладів, що заощаджує кошти.
Титратори
Для вимірювання pH використовують аналітичний метод за допомогою спеціального приладу — титратора.
Аналіз pH проводять до точки еквівалентності: титрант додається до проби (вручну або автоматично) доти, доки реакція не завершиться. Концентрація аналіту розраховується за витраченою на титрування кількості титранту на основі співвідношення мас або обсягів реагуючих речовин.
Вплив температур на показники кислотності
Показник кислотності може коливатись, якщо змінюються температурні умови.
Електродна система приладу безпосередньо залежить від температури: що більша відмінність температур розчинів, то сильніше це може вплинути на дисоціацію іонів водню. Результати вимірювань будуть неточними.
Кислотність буферних систем змінюється також під впливом температурних коливань. Необхідно враховувати даний фактор для того, щоб не було похибок під час проведення вимірювань.
Щоб уникнути розбіжностей у підрахунках через температуру, рекомендується вибирати pH-метри з функцією ATC.
Як підвищити pH води?
Рівень pH можна налаштувати за допомогою реагентів.
У промисловості
Облаштовують станції з додаванням реагенту NaOH. Такі речовини, як гідроксид натрію, гіпохлорит натрію, перманганат калію підвищують рівень pH середовища.
В домашніх умовах
Щоб підвищити pH питної води, необхідно встановити фільтри з картриджами-мінералізаторами.
Для басейну
Підвищити pH води у басейні досить просто, додайте натрієву сіль вугільної кислоти або карбонату натрію.
Як знизити pH води?
У промисловості
Встановлюють станції з додаванням сполук, що містять хлор. Застосування гіпохлориту натрію, соляної кислоти, сірчаної кислоти, перекису водню знижує кислотність води.
В домашніх умовах
Для зниження кислотності водопровідної води підходить установка системи зворотного осмосу.
Для басейну
Шляхом внесення хлороводневої кислоти в правильних пропорціях легко досягти зниження кислотності води.