індекс деформації клейковини

Рівень якості отримуваної продукції — ключовий показник сталості розвитку суспільства країни та головний критерій економічної успішності підприємства.

Зростання конкуренції на ринку постійно спонукає виробників удосконалювати технологічні рішення для отримання якісного продукту, який відповідатиме технологічним нормам, встановленим органами державного регулювання та контролю.

Для моделювання якості хлібобулочних виробів недостатньо знати якісні показники борошна, вказані у нормативних документах та посиланнях. Важливо вміти оцінювати хлібопекарські властивості борошна, що характеризуються специфічним комплексом показників, обумовлених його хімічним складом та дисперсністю частинок.

Визначувані хлібопекарські властивості впливають на поведінку борошна під час технологічного процесу, саме вони формують якість хлібних виробів та залежать від вуглеводно-амілазного, протеїназного та ліполітичних комплексів сполук.

Одним з основних та найбільш проблемних напрямків розвитку галузі у ХХІ столітті є пошук прогресивних, удосконалених технологічних рішень з метою отримання більш якісної та менш енерго- та фінансово затратної продукції.

Проблема полягає в тому, що основна частина ДСТУ для приладів майже не змінилась за десятки років. Тому характеристики деякого обладнання не зазнало істотних змін: покращень конструкції або функціональності.

Це стосується і одного із основних приладів кожної хлібопекарської лабораторії — приладу визначення індексу деформації клейковини (далі ВДК).

➞ Прилад ВДК призначений для визначення якості клейковини пшениці і пшеничного борошна, що виражається здатністю чинити опір деформуючій дії навантаження на стиск з фіксованим часом дії на пробу.

Клейковина — неоднорідна речовина

Показники кількісних та фізичних властивостей клейковини визначають силу борошна.

➞ Клейковина сухого зерна — це сухий гель, комплекс білкових сполук, що при набуханні у воді утворює фазу гідратованого білку. Ззовні це має вигляд гумоподібної еластичної маси. Сухі речовини клейковини складаються з гліадину (39-45%), глютеніну (34-40%), глобулінів та альбумінів  (3-7%), (жиру на 2-8,5%), цукрів та крохмалю (0,09-9,2%), золи (0,15-3,1%).  

Реологічні властивості відмитої сирої клейковини представлені комплексом фізико-хімічних властивостей: пружність, здатність до розтягу, газоутримувальна здатність. Саме вони є цінними фундаментальними стовпами у нашій галузі, що формують механічну основу тіста, а в подальшому — структуру м’якуша хлібного виробу.

Визначення пружності клейковини

Для визначення індексу деформації клейковини застосовують прилад ВДК. Найпопулярнішими моделями, з якими працювали борошномели та елеватори були прилади ІДК-1 та ІДК-1М, ІДК-3М.

Інноваційний варіант на ринку України

Підійшовши до проблематики даного питання з точки зору сервіс-інженерів, було встановлено, що найчастіше прилади ВДК виходять з ладу через забруднення в ході вимірювань, а саме після відмивання клейковини вручну.

Група компаній «Вента Лаб» та інженери-конструктори віддлу «Works» почали проводити кропітку працю над приладом «Нової ери». Після року напруженої роботи з’явився прилад ВДК-VL.

 

 Прилад вимірювання індексу деформації клейковини

Зображення приладу вимірювання індексу деформації клейковини ВДК-VL

Одразу після розробки приладу почався процес повноцінних технічних випробувань на виробничих лабораторіях елеваторів, хлібозаготівельних та хлібопекарських підприємств з метою виявлення та доопрацювання всіх недоліків, щоб отримати найкращий і конкурентний продукт на ринку України з відмінним функціоналом за доступну ціну.

У ході бесід із провідними фахівцями хлібопекарської галузі, було враховано їх побажання щодо технічного забезпечення та конструювання обладнання.

Як вже зазначено, найчастіше ВДК виходили з ладу через забрудненість самого приладу та вимірювальних частин, оскільки під час проведення аналізів лаборанти працювали з клейковиною власноруч, а на миття рук у сезон активної заготівлі зерна, потужного виробництва борошна, не завжди вистачало часу.

В нашу розробку впроваджено технологію сенсору, який зчитує рух рукою для «старту» вимірювання. Таким чином, контакт «брудних» рук виключений, а робота інженерів-лаборантів спростилася.

Технічні характеристики ВДК-VL

Прилад* ВДК-VL
Межі вимірювання ІДК 10,55 мм до 0 мм
0 до 150,7 у.од.
Межі вимірювання основної похибки ±0,035 мм (±0,5 у.од)
Межі абсолютної додаткової похибки вимірювань при відхиленні напруги мережі від номінального значення ±0,035 мм (±0,5 у.од)
Межі абсолютної похибки вимірювань при відхиленні температури навколишнього середовища (+10 до +35 °С) ±0,035 мм (±0,5 у.од)
Величина ходу вантажу 20 мм
Вага приладу 3,5 кг
Автоматичне калібрування Є
Звуковий супровід калібрування та готовності до роботи Є

* - прилад автономний, з автоматичним калібруванням перед проведенням вимірювання

 

Компанія «Вента Лаб» поставила на меті покращення роботи, підвищення якості вимірювань у вітчизняних лабораторіях з використанням приладів власного українського виробництва. ВДК-VL виготовлені з дотриманням усіх норм ДСТУ та технічних регламентів, адаптовані до складних умов, мають сучасний дизайн та відповідні технічні можливості!