як обрати кавуни стиглі

Стиглий кавун є відмінним перекусом. Ця гарбузина досить низькокалорійна, складається на 80% з води. У той же час, стигла м'якоть містить багато вітамінів та антиоксидантів, серед яких є лікопін. Він захищає організм від серцево-судинних захворювань, діабету та раку.

➞ Кавун — не ягода, а гарбузина. Плід кавуна має тверду кірку, на відміну податливої ​​оболонки ягід.

Бажаєте отримати максимум користі для свого організму? Дізнайтеся, як вибрати смачний кавун із солодкою та соковитою м'якоттю!

Зміст публікації: 

ТОП-8 практичних порад щодо вибору кавуна

Комплекс рекомендацій, якими можна скористатися під час купівлі кавунів як на ринках, так і в супермаркетах.

Порада № 1. Дотримуйтесь сезонності: всьому свій час

Кавун — гарбуза, що визріває за умов рясного тепла і світла. В Україні посадка баштанних розпочинається у квітні-травні, а збирають урожай з липня, весь серпень і навіть вересень.

Насолоджуватися солодкими кавунами слід аж до холодів, поки м'якоть не втратить свої смакові якості.

Порада №2. Оцініть зовнішній вигляд кавуна та визначте сорт

Кавуни бувають різних сортів, від цього залежатимуть і форма, і колір і м'якоть плоду. Краще уникати дрібних кавунів, вони можуть виявитися недозрілими. Кавуни-гіганти теж поганий варіант. Часто вони трапляються порожнистими усередині.

Шкірка гарбуза має бути глянцевою, а не матовою. Простежте, щоб на ній не було вм'ятин, тріщин та м'яких ділянок.

Вибрати кавун відмінної якості можна за характерними смугами: чим яскравіший контраст між зеленими та білими смужками, тим солодший продукт. Слід враховувати, що витягнуті кавуни мають менш виражені смуги, але на цукристість це не впливає.

Насіння стиглого кавуна темно-коричневі або чорні, білі кісточки означають, що плід не дозрів (за винятком окремих сортів). Волокна, якими пронизаний кавун, мають бути білого кольору, а ось жовті – говорять про наявність великої кількості нітратів.

Популярні сорти кавунів в Україні

Кримсон Світ

Відрізняється швидкістю дозрівання, має щільну кірку. Плід досить великий, круглої форми, а м'якоть темно-червона та солодка.

кримсон свит

Чарльстон-Грей

Має витягнуту форму. Вага до 11 кг. Корка салатова, рожева м'якоть і насичено солодка.

Чарльстон-Грей

Вогник

Дуже популярний сорт, має високу врожайність. Плоди середні за розміром, шкірка темна без смужок. М'якоть хрумка, яскраво-червоного кольору.

арбуз огонек

Ау Продюсер

Кавун відрізняється цукровою м'якоттю та високою врожайністю. Вміст цукру може досягати 12-13%. Кірка товста, що робить цей сорт ідеальним для тривалих транспортувань.

арбуз ау продюсер

Леді

Форма плоду овальна. М'якоть ніжно червона з солодким смаком. Добре транспортується, кірка не тріскається. Ранній сорт.

арбуз леди

Порада №3. Не обманюйтеся щодо сухої плодоніжки

Існує міф у тому, що сухий хвостик свідчить про стиглість кавуна. Це не зовсім так, плодоніжка підсихає протягом 3-5 днів після збирання.

Якщо кавуни тільки зібрали з полів, хвостик може бути як підсушеним, так і зеленим. Часто він підсихає під час перевезення баштану на далекі відстані або поки що лежить на прилавку.

Зверніть увагу на стан «гудзика» — місце, звідки виходить хвостик. Не беріть кавун із зеленим «гудзиком», такий плід не дозрів.

сухая плодоножка

Порада №4. Знайдіть земляну пляму

Найкращий орієнтир при виборі смачного кавуна — наявність жовтої плями на шкірці. Чим воно яскравіше, тим солодшою ​​буде м'якоть.

Жовта пляма утворюється з того боку, де кавун стикався із землею. Також вона свідчить, що плід визрівав природним чином.

земляное пятно

Порада №5. Постукайте по кавуну

Гарний кавун видає помірно-дзвінкий звук. Стукати можна пальцем чи долонею, це залежить від звички. Але якщо кавун сильно дзвенить, він ще зелений. Глухий звук говорить про те, що ягода перезріла та переповнена водою.

стук по арбузу

Порада №6. Стисніть кавун до характерного тріску

Стиглість плода легко визначити по пружній шкірці. Візьміть кавун до рук і трохи стисніть. Ви відчуєте, що він пружинить. І якщо при цьому гарбузина трохи потріскує, то сміливо беріть конкретний екземпляр.

сжать арбуз

Порада №7. Перевірте документи, що підтверджують якість продукції

Багато хто впевнений, що майже всі кавуни «напхані» нітратами. Справді, для підживлення плодів використовують добрива, зокрема азотисті. І деякі фермери можуть зловживати селітрою, кидаючи тінь на цілу галузь.

Щоб зробити якісну покупку, рекомендується купувати кавуни лише у продуктових магазинах чи спеціально обладнаних ринках. У таких місцях продукція проходить санітарну перевірку на якість та безпеку за допомогою спеціального лабораторного обладнання: поляриметрів, рефрактометрів, нітратомірів та інших приладів.

нитратомір

Завдяки ретельній перевірці у лабораторних умовах можна суворо контролювати головні показники якості кавуна. Кількість цукру та вміст нітратів відповідають за стиглість та безпеку плодів.

Не купуйте кавуни в невстановлених місцях торгівлі, наприклад, поблизу дороги або на стихійних ринках. Баштан дуже швидко вбирає пил і шкідливі речовини з вихлопних газів. Такі продукти небезпечні для здоров'я.

Щоб переконатися в якості товара, попросіть у продавця такі документи:

  • товарно-транспортну накладну;

  • сертифікат чи декларацію про відповідність (видається лише після проведення лабораторного контролю);

  • фітосанітарний сертифікат із зазначенням місця походження.

Порада №8. Пропонують спробувати — задумайтеся!

Розріз кавуна дає можливість розглянути м'якоть та визначити його стиглість. Тим не менш, покупка заздалегідь розрізаного плоду має деякі ризики, що виникають через розмноження шкідливих мікроорганізмів.

Особливо обережним слід бути на стихійних ринках, де неможливо проконтролювати стерильність умов та тривалість зберігання нарізаних плодів.

разрезанный арбуз

Чим відрізняється кавун «дівчинка» від «хлопчика»?

Більшість наявних у продажу кавунів утворилося на чоловічих квітконосах, тому покупка «дівчинки» тотожна виграшу у лотерею.

Як вибрати кавун «дівчинку», щоб підвищити свої шанси?

Такий кавун має більш плоску попку без заглиблень з бурою і круглою плямою. Плоди «дівчинки» користуються популярністю, у них більше цукру, а кісточок менше. У «хлопчиків»  з протилежного боку від хвостика опуклий низ, а на ньому маленький кружечок.

арбузы девочка мальчик

Виникли додаткові питання щодо вибору кавуна? Залишайте їх у коментарях!